Målgruppen er svømmere der har svømmet i svømmeskolen, og som har lyst til at blive bedre til at svømme samt at afprøve, hvad konkurrencesvømning er. Talentholdet er et udtagelses hold og de bedste svømmere i aldersgruppen ca. 8 – 11 år fra svømmeskolen vil få tilbud om deltagelse i talentholdet gennem deres trænere fra svømmeskolen eller klubbens talentholds trænere.

Undervisningen foregår i det store bassin på baner adskilt af banetove og der trænes 2 timer, 2 gange om ugen. Nybegynder på holdet kan selvfølgelig nøjes med mindre og gradvist udvides.

Det overordnede mål med holdet er at skabe en masse dygtige børn, der nyder at være i det vand og besidder de egenskaber, der gør at de alle har en super oplevelse når de hopper i det våde element. Fokus i træningen vil især ligge på de tekniske færdigheder i alle 4 svømmearter crawl/bryst/ryg/fly. Dette betyder, at der ikke bliver så meget tid til “den frie leg”. Der vil i stedet indgå lege som en del af træningen, som vil have en relevans for optimeringen af svømmerens færdigheder.

I træningen vil der også blive fokuseret på, hvad det vil sige at svømme konkurrencesvømning og man vil blive tilbudt at komme med til enkelte stævner for at få øvelsen i dette. Derfor vil en del af træningen også blive brugt til at forberede svømmerne til stævner. Således at der kommer et godt samspil mellem indlæring i træningen og afprøvning til stævnerne.

På talentholdet lærer man hurtigt sine holdkammerater at kende og vi har et godt fællesskab, hvor gamle svømmere er gode til at tage sig af de nye, og det vigtigste af det hele er, at vi har det sjovt men træner hårdt.


Se vores talent- og konkurrencehold