Coronaen sætter desværre stadig dagsordenen for vores foreningsliv i Rødding Svømmeklub, selvom foråret og snart sommeren står for døren. Vores forårssæson løber normalt fra januar til april, og med den fortsatte nedlukning af indendørs aktiviteter, har vi truffet den svære beslutning helt at aflyse forårssæsonen i svømmeskolen.

Myndighederne har med de nye restriktioner åbnet for al udendørs foreningsliv, og vi ved at mange af vores medlemmer også har andre interesser. Af respekt for de øvrige foreninger i vores lokalsamfund, har vi derfor valgt ikke at starte hold i svømmeskolen før efter sommerferien, når næste sæson starter op.

Således bør ingen af vores svømmebørn skulle vælge mellem svømning, gymnastik og fodbold pga. overlap i træningssæsonen, som følge af udskudt opstart og forlænget sæson i Rødding Svømmeklub.

Vi ønsker jer derfor en god aktiv sommer i de øvrige foreninger, og glæder os helt vildt til at tage imod gamle som nye medlemmer efter sommerferien.

De bedste hilsener fra Rødding Svømmeklub.

Kategorier: Nyheder