Svømmerne på Rødding Svømmeklubs konkurrence-hold har i dag, lørdag den 23. maj 2020, startet på træning i åbent vand i Jels Nedersø.

Normalt svømmer de unge og talentfulde svømmere i Rødding Svømmehal, men pga. Coronavirussen så er svømmehallen helt og aldeles lukket. Med udsigt til lukkede døre til svømmehallens 27 grader varme vand helt frem til august, så har klubbens bestyrelse arrangeret svømning i åbent vand ved Jels Søbad.

Lørdag den 23. maj, var der således, premiere på træningen, som selvfølgelig var clearet af med Vejen Kommune, Skov- og Naturstyrelsen og Politiet. Sidstnævnte var også lige en tur forbi søbadet for at kontrollerer at alt foregik efter forskrifterne, hvilket de naturligvis var.

De unge og seje svømmere startede træningen på land, hvorefter de uden tøven hoppede i vandet, som var målt til ca. 14 grader – indimellem svømmeturene var svømmerne en tur oppe på badebroen, hvor der blev lavet fitnessøvelser for at opretholde varmen.

Kategorier: Nyheder